Damla Sakızlı Muzlu Rulo Pasta

Nurselin Mutfağı Yazdı. 12 Mart 2015 Perşembe | 19:18:00

DAMLA SAKIZLI VE MUZLU RULO PASTA TARİFİ

MALZEMELER

KEKİ İÇİN.
4 adet yumurta.
1 su bardağı toz şeker.
1 çay kaşığı kabartma tozu.
1 paket vanilya.
1,5 su bardağı un. (Yarısı içine. )
2 yemek kaşığı kakao.


MUHALLEBİSİ İÇİN.
rulo pasta
4 su bardağı süt.
6 yemek kaşığı toz şeker.
2 yemek kaşığı nişasta.
2 yemek kaşığı un.
2 adet damla sakızı.
1 paket vanilya.
2 yemek kaşığı tereyağ.

İÇ HARCI İÇİN.
2 adet muz.

HAZIRLANIŞI

4 yumurtanın sarısı ayrılır beyazı bir kaba alınır. Akları köpürene kadar çırpılır ve 1 su bardağından bir parmak eksik toz şeker ilave edilip kısa bir süre tekrar çırpılır. Ayrılan yumurta sarıları harç çırpılırken teker teker karışıma yedirilir. Kıvama gelince 1 su bardağından bir parmak eksik un, 1 paket kabartmatozu ve 1 paket vanilya ilave edilip tekrar çırpılır. Hazırlanan harçtan 4 yemek kaşığı bir kaba ayrılıp üzerine 4 yemek kaşığı un eklenip karıştırılır. Kalan harca da 2 yemek kaşığı kakao eklenip karıştırılır.

Üzerine yağlı kağıt serilen fırın tepsisinin üzerine kaseye ayrılan beyaz harçtan sıkma poşeti ile şeritler çizilir. Üzerine kakaolu karışım geleceği için çizilen şekil kaybolmasın diye 10 dakika derin dondurucuda bekletilir. Dolaptan alınır ve üzerine kakaolu harç yayılıp 180 derecede önceden ısıtılan fırına verilir. Keki hazırdır.

4 su bardağı süt tencereye alınır. Üzerine 6 yemek kaşığı toz şeker, 2 kaşık un ve 2 kaşık nişasta eklenir. Çırpılarak pişirilir. Ilıklaşınca dövülen 2 parça damla sakızı ilave edilir. Kıvama gelince ocaktan alınıp 1 paket vanilyası ve 2 yemek kaşığı tereyağı katılıp eriyene kadar çırpılır ve soğutulmaya bırakılır. Muhallebisi hazırdır.

Fırından çıkan kekin kaynarlığı gidince yağlı kağıtla beraber tezgaha alınır. Üzerine soğuyan muhallebi serilir. Kekin boyutuna göre bir başına bütün muz konur ve rulo şeklinde sarılıp sunum tabağına alınır. Dolapta dinlendirkten sonra sunuma hazırdır.
Afiyet Olsun...

0 yorum :

Yorum Gönder