Hanım Göbeği Böreği

Nurselin Mutfağı Yazdı. 1 Haziran 2015 Pazartesi | 18:19:00

1 Haziran Çay Saati Tarifleri

Çorum Şükran Hanım'ın çay saati menüsünden;

MALZEMELER

HAMURU İÇİN.
- 3 su bardağı un.
1 çay bardağı yoğurt.
- yarım paket yaş maya.
- yarım çay bardağı sıvı yağ.
- 1 çay kaşığı tuz.
- ılık su.
KIYMALI HARCI İÇİN.
- 300 g dana kıyma.
- 2 adet kuru soğan.
- 1 yemek kaşığı sıvı yağ.
- 1 çay kaşığı karabiber.
- 1 çay kaşığı pulbiber.
- 1 çay kaşığı tuz.
ISPANAKLI İÇ HARÇ İÇİN.
- yarım kilo ıspanak.
- 100 g beyaz peynir.
- 2 adet kuru soğan.
- 1 çay kaşığı karabiber.
- 1 çay kaşığı tuz.
ÜZERİ İÇİN.
- 2 adet domates.
- 1 adet yumurta.

HAZIRLANIŞI
- Yaş maya geniş bir kaba alınır. Yoğurt, sıvı yağ, tuz, su ve un eklenip kulak memesi kıvamında hamuru yoğurulur. 10-15 dakika dinlendirilir.
- Kıyma sıvı yağ gezdirilen tavaya alınıp kavrulur. Rengi dönünce doğranan kuru soğanlar eklenir. Karabiberi, pulbiberi ve tuzu atılıp kıymalı iç harcı pişirilir. Soğumaya bırakılır.
- Doğranan soğanlar az sıvı yağ gezdirilen tavada kavrulur. Rengi dönünce doğranan ıspanaklar eklenir. Biraz ılıyınca içine peynir ufalanır. Karabiberi ve tuzu atılıp ıspanaklı harcı hazırlanır.
- Dinlenen hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler elde edilir. Büyükçe açılır. Üzerlerine sıvı yağ gezdirilir. Kesilerek 4 dilim elde edilir. Her dilim yarısına gelecek kadar geniş tarafından rulo şeklinde sarılır. Yarısına gelindiğinde 2 uç kısmı içine doğru kıvrılarak havuz oluşturulur. Dilimin kalan sivri kısmı içe doğru kıvrılır. Üzerine yağlı kağıt serilen fırın tepsisine dizilir. Şekil verilen yufkaların iç kısımlarının yarısı kıymalı diğer yarısı ıspanaklı iç harçla doldurulur. İsteğe bağlı olarak domates dilimleri ile üzerleri süslenir. Yumurta sarısı sürülür ve 180 derecede önceden ısıtılan fırına verilir.
börek tarifleri

0 yorum :

Yorum Gönder