Tavuklu Gelibolu Mantısı

Nurselin Mutfağı Yazdı. 20 Haziran 2015 Cumartesi | 13:52:00

20 Haziran Nursel'in Mutfağı Gelibolu yöresine ait enfes yemek tarifleri...

Gelibolu/Neşe Hanım'ın mutfağından; TAVUKLU GELİBOLU MANTISI

MALZEMELER
mantı tarifleri
İÇ HARCI İÇİN
3 su bardağı süt tarhanası.
3 adet kuru soğan.
Yarım çay bardeğı sıvı yağ.
Tuz.
Sıcak su.
HAMURU İÇİN.
5 su bardağı un.
1 tatlı kaşığı Tuz.
Su.
ÜZERİ İÇİN
1 bütün tavuk.
SÜT TARHANASI İÇİN.
3 su bardağı kırık buğday.
1 kilo süt.
1 yemek kaşığı karabiber.
1 yemek kaşığı tuz.

HAZIRLANIŞI
-SÜT TARHANASI YAPILIŞI: kırık buğday geniş bir tencereye yayılır. Üzerine kaynatılan süt bırakılır. Bol karabiber ve tuz atılır. Karıştırılarak 180 derecede fırına verilir. Ortalama pişme süresi 40 dakikadır. Kuruyup üzeri iyice kararınca fırından alınır. Soğuyunca bir bezin üstüne yayılıp kurutulur ve daha sonra kalburdan geçirilir veya elde ufalanır. 3 - 4 gün kuruma süresi vardır. Bu süre boyunca günde bir kere elinizde ufalamanız önemlidir.
- Çok küçük doğranan soğanlar dibine sıvı yağ gezdirilen tencereye alınır. Rengi dönünce süt tarhanası bırakılıp biraz kavrulur. Üzerine 2 parmak çıkacak kadar sıcak suyu eklenir. Tuzu atılır ve suyunu çekene kadar pişirilip soğumaya bırakılır.
-Tavuğun üzerine bol su konur ve haşlanmaya bırakılır.
- Un, su ve tuz ile mantı hamuru yoğurulur. 2 beze elde edilir. Büyükçe açılır ve 3 parmak kalınlığında kareler kesilir. Süt tarhanası ile hazırlanan harçtan konup 4 ucundan bohça şeklinde kapatılır. Yuvarlak bir aliminyum tepsiye dizilip 180 derecede fırına verilir. Kızarınca fırından çıkarılır. Üzerine haşlanan tavuğun suyu gezdirilir ve haşlanıp didiklenen parçaları yayılıp suyunu çekene kadar tekrar fırına verilir.
mantı tarifleri

0 yorum :

Yorum Gönder