Nurselin Evi Örgü Uzun Yelek Yapımı

Nurselin Mutfağı Yazdı. 9 Şubat 2017 Perşembe | 22:26:00

nurselin evi örgü

Nurselin Evi'nin yeni bölümüne konuk olan örgü uzmanı Tülin İriş Motifli Uzun Yelek yapılışını anlattı. Farklı Örgü modelleri Nurselin Evi'nde!

Motifli Uzun Yelek Yapımı;
Yapımı İçin 2 Yumak Siyah Angora İplik, 2 yumak Batik Angora İplik Ve 3 Numara Tığ Gerekmektedir
Yelek 3 Farklı Boyuttaki Motiflerden Oluşur.
Küçük Motif Yapımı; Batik Angora İplikle 5 Zincir Çekilir, İlk Zincire Sık İğne Yapılarak Birleştirilir Ve Bir Halka Yapılır. Halkanın İçine 10 Tane Yalancı Sık İğne Yapılır. 10. Yalancı Sık İğne Yapıldıktan Sonra İlk Yapılan Yalancı Sık İğne İle Birleştirilmeden 2. Sıraya Geçilir. Bu İşlem Motifde İz Olmaması İçin Yapılır. 2. Sırada Her Deliğe 2 Kere Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır. 3. Sırada Deliklere 1 Kere Tek, 1 Kere Çift Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır.
4. Sırada Deliklere 2 Kere Tek, 1 Kere Çift Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır. 5. Sırada Her Deliğe Tek Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır. Küçük Boy Motif İçin Batik İplikle 5 Sıra,Orta Boy Motif İçin Batik İplikle 8 Sıra, Büyük Boy Motif İçin Batik İplikle 10 Sıra Örülür. Yapılan Motiflerin Etrafına Siyah İplikle 2 Sıra Örülür.
1. Sıra Bütün Deliklere 2 Kere Tek, 1 Kere Çift Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır
2. Sıra Bütün Deliklere Tek Batarak Yalancı Sık İğne Yapılır.

Motiflerin Etrafına Yarım Daire Kafes Yapımı;
Küçük Motifin Etrafına 30 Tane Yarım Daire Kafes Yapılır.
5 Zincir Çekilir Alt Sırada İstenilen Miktarda Yalancı Sık İğne Atlanır Ve Sık İğne Yapılır. Orta Boy Motife 36 Tane Yarım Daire Kafes, Büyük Boy Motife 42 Tane Yarım Daire Motif Yapılır. 2. Sırada 5 Zincir Çekilir Ve Yarım Daire Kafeslerin Ortasına Batarak Sık İğne Yapılır. 3 Sıra Bu Şekilde Örülür
Motifleri Birleştirme İşlemi; Küçük Motifler 4 Yerinden, Orta Boy Motifler 5 Yerinden Ve Büyük Boy Motifler 6 Yerinden Birleştirilir.
Birleştirirken 3 Zincir Çekilir Tığı Diğer Motifin Yarım Daire Kafesinin İçine Batırılır Ve 3 Zincir Çekilip Ördüğümüz Motife Sık İğne Yapılır. Küçük Motifler Yeleğin Üst Kısımlarına, Orta Motifler Yeleğin Orta Kısmına Ve Büyük Motifler Yeleğin Uç Kısımlarına Yerleştirilir.

0 yorum :

Yorum Gönder