Nurselin Evi Örgü Tunus İşi Yelek Yapımı

Nurselin Mutfağı Yazdı. 30 Mart 2017 Perşembe | 19:35:00


Nurselin Evi'nin konuğu Tülin İriş 'Tunus İşi Yelek Yapımı' nı anlattı.

YAPILIŞI
4 Mevsim Kullanılabilen, Şiş Ve Tığla Örülmeye Uygun Parlak Bir İplik Ve 4 Numara Tunus Tığı Gerekmektedir. Tunus Tığı İle İlmekler Çıkartılırken 1 Zincir Çekip Kitlenir Sonra İlmekler Uzatılır.

İpliğin Yapısından Dolayı İlmeklerin Kaymaması İçin Kitleyip İlmek Çıkarmak Gerekir. İlmekleri Kapatırken Arada Bir Zincir Çekilir. 2. Sırada Kitleyerek Ve İki İlmeğin Arasına Batarak İlmek Çıkarılır. Örgünün Kenarlarının Düzgün Olması İçin 1. Sıra İlk Araya Batarak Kitleyip İlmek Çıkarılır.

Sıranın Sonunda Son İki İlmeğin Arasına Batarak Kitleyip İlmek Çıkarılır. 2. Sıra İlk Araya Değil 2. Araya Batarak Kitleyip İlmek Çıkarılır. Son İki İlmeğin Arasına Batılır Ve Kitleyip İlmek Çıkarılır. Sonra Son İlmeğin Arasına Batarak Kitleyip İlmek Çıkarılır. Bu İki Sıra Bütün Örgü Boyunca Tekrar Edilirse Örgünün Kenarları Düzgün Olur.

70 Cm Zincir Çekilir. 170 Tane İlmek Çıkarılır. 40 Sıra Örülür. Omuz İçin 10 Cm Bırakılır. Arka İçin 25 Cm Örülü Yelek Bittikten Sonra Bol Buharlı Ütü İle Ütülenir. Bluz İçin 60 Cm Zincir Çekilir.
Kol Ve Yaka Açıklığı Yapılışı; Kol Evi Ve Yaka İçin 20 Cm Açıklık Bırakılır. İki İlmeğin Arasına Batlır Ve Sık İğne Yapılarak İlerlenir.

İstenilen Uzunlukta Bu İşlem Yapılır. Sonra Aynı Şekilde Kitleyip İlmekler Uzatılarak İlerlenir. Bir Sonraki Sırada Kol Evi İçin Ne Kadar Boşluk Bırakıldıysa O Kadar Zincir Çekilir. 3 Tane Kare Parça Örülür. Kare Parçalar Boyuna Ütülenince Dikdörtgen Oluyor.

Yelek İçin 50 Cm Zincir Çekerek Başlanır 120ilmek Çıkarılır 35 Sıra Örülür. 3 Parça Aynı Şekilde Örülür. Örülen 3 Parça Kol Evi Bırakılarak Yanlardan Ve Omuz Kısmından Dikilir.

0 yorum :

Yorum Gönder